معرفی و بررسی آسایش حرارتی به زبان ساده


برخلاف حیواناتی مانند روباه و خرس که از ابتدا با بدنی پوشیده شده از خز، متولد می‌شوند، پوشش بدن انسان در بدو تولد بسیار نازک و ناچیز به حساب می‌آید. می‌توان این‌گونه ادعا کرد که جستجو برای رسیدن به آسایش حرارتی (Thermal Comfort) به ابتدای تاریخ بشر برمی‌گردد. غارهایی که انسان‌های اولیه در آن زندگی می‌کردند، علاوه بر محافظت در برابر خطرات جانی، آنها را از سرما و گرمای شدیدی نیز مصون می‌داشت. کیفیت حرارتی شامل حالات گرم، سرد، خنک، متششع و راحت کیفیاتی مهم در تجربه فضا هستند و نه تنها بر آنچه مردم در یک فضا انجام می دهند بلکه بر احساس آنها از فضا نیز تأثیر می گذارد .بنابراین در این حیطه بحث آسایش حرارتی به طور جدی مطرح میگردد.

آسایش حرارتی چیست؟

طبق تعریف انجمن مهندسان گرمایشی ، برودتی و تهویه مطبوع آمریکا (Ashrae) متداول ترین تعریفی که برای آسایش حرارتی استفاده می شود، عبارتست از: “آن شرایط ذهنی که رضایت از محیط گرمایی را بیان می کند و با شرایط ذهنی ارزیابی می شود”. اگر چه حساسیت حرارتی از فردی به فرد دیگر با توجه به سن ، جنسیت ، لباس ، فعالیت ، عادات فرهنگی و غیره متفاوت است ، اما اصول اساسی آسایش حرارتی تا حد زیادی جهانی است.

آسایش حرارتی از طریق برخی تعاملات آگاهانه بین سه عامل فردی و محیطی تجربه می شود:

– فیزیولوژیکی: نحوه تعامل بدن ما با محیط.

– فیزیکی: پارامترهای اصلی محیط پیرامون (دمای هوا ، رطوبت هوا ، حرکت هوا ، دمای سطح اتاق) ؛

– روانشناختی اجتماعی: شرایط احساسی غالب بر فرد (به عنوان مثال اگر خسته ، مضطرب ، شاد و … هستیم) و نوع محیط اجتماعی.

جنبه فیزیولوژیکی

سیستم های تنظیم کننده در بدن ما به طور مداوم تلاش می کنند تا با سرعت بخشیدن یا کاهش سرعت ضربان قلب ، جریان خون را تعدیل کرده و توزیع گرما را تنظیم کنند. با لرزیدن در هوای سرد به منظور افزایش تولید گرما ؛ و با بیش از حد گرم شدن، عرق برای کاهش درجه حرارت پوست به خدمت گرفته می شود.

یک محیط داخلی که شرایط آسایش در آن حاکم است، تلاش های بدن را جهت تنظیم دمای بدن و ایجاد تعادل انرژی مناسب کاهش می دهد.

جنبه فیزیکی

در محیط فیزیکی ، انرژی گرمایی (گرما یا سرما) از طریق هدایت ، تابش و همرفت منتقل می شود.

هدایت، انتقال انرژی از طریق یک ماده جامد مانند کف یا دیوار است. همرفت، انتقال انرژی از یک ماده جامد به گاز یا هوا یا آب مجاور است و در نهایت تابش، انرژی ساطع شده از یک سطح مانند رادیاتور است.

جنبه روانشناختی اجتماعی

وضعیت عاطفی ، خلق و خوی ، میزان خستگی و غیره بر تجربه فرد از یک محیط تأثیر می گذارد. انتظارات نقش مهمی در چگونگی تجربه یک دنیای فیزیکی توسط کاربر دارند: فرد انتظار دارد یک ساحل، گرم و یک اتاق کوهستانی، خنک باشد. سایر عوامل محیطی ، به عنوان مثال سر و صدا یا تابش خیره کننده ، ممکن است بر درک حرارتی تأثیر بگذارد ، که منجر به افزایش احساس گرمای بیش از حد می شود.

آسایش حرارتی شرایطی از ادراک است که در آن، محیط پیرامون از لحاظ حرارتی رضایت بخش باشد. تعریف آسایش حرارتی تعریف ساده ای نیست، چرا که عوامل محیطی و اختصاصی فراوانی در به وجود آمدن آن دخالت دارند. در این بخش به بررسی عوامل تاثیرگذار می پردازیم. چه عواملی بر آسایش حرارتی ما تأثیر می گذارد؟ یک محیط گرمایی متعادل برای احساس آسایش ضروری است. تمرکز ، کارایی و بازدهی همگی تحت تأثیر درجه حرارت بیش از حد زیاد یا پایین است. دمای عملیاتی و رطوبت نسبی در یک فضا، بسته به آنچه می پوشیم و آنچه انجام می دهیم ، شرایط آسایش را تعیین می کنند. بدن ما همچنین به تغییرات جزئی در عواملی مانند سرعت هوا و گرادیان دما حساس است. تأثیر عوامل عدم آسایش محلی باید به حداقل برسد تا بتوانیم از فضا لذت ببریم و به راحتی کار کنیم.

“در یك نظرسنجی از بیش از 4000 دانش آموز پایه ششم ، كساني كه هيچگاه درجه حرارت زياد را در داخل خانه تجربه نكرده اند ، در آزمون رياضي سراسري در مقايسه با دانش آموزاني كه روزانه در دمای بالا هستند ، 4 درصد عملکرد بهتری داشته اند.”
“تجزیه و تحلیل 24 مطالعه در مورد رابطه بین دما و عملکرد افراد، نشان داده است که عملکرد در هر دو دمای 30 و 15 درجه سانتیگراد ، در مقایسه با دمای پایه بین 21 و 23 درجه سانتی گراد، 10درصد کاهش یافته است. یک مطالعه جدیدتر ، در یک محیط کنترل شده ، نشانگر کاهش عملکرد 4 درصدی در دمای سردتر و 6٪ کاهش در دمای گرمتر است. “
آسایش حرارتی به کمک پارامترهای زیر تعیین می شود:

دمای هوا
دمای سطوح
رطوبت
ساختمان های MULTI COMFORT باید در تمام طول سال با استفاده از انرژی کم دمای داخلی را حفظ کنند. ما چگونه محیطی آسوده از نظر حرارتی طراحی می کنیم؟ چهار کلید اساسی در طراحی آسایش حرارتی وجود دارد که عبارتست از:

هوابندی و تهویه:
یک پوسته هوابند ، همراه با تهویه طبیعی یا مکانیکی ، می تواند با مدیریت مبادلات هوا با بیرون ، محیط گرمایی داخل خانه را کنترل کند.

اینرسی حرارتی:
مصالح به کار رفته در ساخت بنا (به عنوان مثال آجر ، سنگ یا چوب) در احساس تغییرات آب و هوایی تأثیر دارد.

جذب حرارت خورشیدی:
از طریق شکل کلی ، جهت گیری ، تعداد و اندازه پنجره ها و توانایی سطوح در بازتاب گرما ، پوسته ساختمان می تواند میزان ورود حرارت از خورشید به داخل ساختمان را کنترل کند.

عایق بندی:
عایق بندی پوسته ساختمان و استفاده از پنجره هایی با کارایی حرارتی بالا، باعث کاهش اتلاف گرما در زمستان و افزایش گرمای ناشی از هدایت در تابستان می شود. آسایش حرارتی نتیجه ترکیبی متعادل از سیستم های ساختمانی است که هم با موقعیت ساختمان و هم با نوع فعالیت انجام شده در داخل ساختمان سازگار است. یکی از اولین گام هایی که باید به آن توجه کرد ، طراحی یک پوسته ساختمان کارآمد است. این به عنوان یک فیلتر بین آب و هوای خارجی و داخلی عمل می کند. پوسته ساختمان می تواند از طریق مدیریت عواملی که ذکر کردیم ، بر محیط گرمایی داخلی ساختمان تأثیر بسزایی بگذارد. “قرار گرفتن در معرض گرمای شدید، یک مسئله مرتبط با سلامتی است. در حال حاضر ، یک پنجم ساکنان خانه ها در انگلستان، حتی در تابستان خنک نیز ممکن است دچار گرمازدگی شوند. آپارتمان ها ، بیش از خانه ها در معرض گرمازدگی قرار دارند و در حال حاضر 40٪ از خانه های جدید را تشکیل می دهند. فضای سبز شهری ، که به کاهش اثر جزیره گرمایی شهری کمک می کند ، از سال 2001 تاکنون 7٪ کاهش یافته است. پیش بینی شده است که در انگلستان ، در اثر تغییرات آب و هوا و افزایش و پیر شدن جمعیت ، مرگ و میر ناشی از دمای بالا تا سال 2050 به طور متوسط سه برابر شده و به 7000 نفر در سال برسد. ”

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *