بهسازی انرژی نمای ساختمان‌های موجود در اقلیم گرم‌ و ‌خشک ایران(نمونه موردی: ساختمان اداری در اصفهان)

انجمن ها معماری و انرژی پایانامه های حوزه معماری و انرژی دانشگاه هنر تهران بهسازی انرژی نمای ساختمان‌های موجود در اقلیم گرم‌ و ‌خشک ایران(نمونه موردی: ساختمان اداری در اصفهان)

 • این موضوع خالی است.
در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #4454
  mortezamorteza
  مدیر کل
  @morteza

  بهسازی انرژی نمای ساختمان‌های موجود در اقلیم گرم‌ و ‌خشک ایران(نمونه موردی: ساختمان اداری در اصفهان)

  Energy retrofitting for existing buildings’ facade in hot and dry climate of Iran (case study: office building in Esfahan)

   

  پدیدآور: مولود کریمیان

  استاد راهنما: دکتر ریما فیاض

  استاد راهنمای بخش عملی: دکتر بهروز محمد کاری

  دانشگاه هنر تهران، 1395

   

  چکیده:
  با نگرش زیست محیطی و تغییر اقلیمی، در ساخت و ساز جدید بر ساختمان‌های انرژی ‌کارآ تأکید می‌شود، اما در مقایسه با ساختمان‌های موجود، ساختمان‌های جدید درصد کمی هستند .اهمیت ساختمان‌های موجود به چند دلیل است: مصرف‌ انرژی فعلی و انتشار کربن دی اکسید، نرخ نوسازی، میزان افزایش سالانه، واردات انرژی.با بهسازی انرژی ساختمان‌های موجود، می‌توان مصرف انرژی و آسیب‌های زیست محیطی در بخش ساختمان را کاهش داد.با توجه به جدید بودن موضوع در دنیا و گستردگی موضوع، ابتدا مطالعات کتابخانه‌ای گسترده‌ای پیرامون بهسازی انرژی و پروژه‌های جاری در دنیا و مباحث مرتبط انجام شد. سپس فرآیندی برای بهسازی انرژی مطرح ‌شد و به بررسی مراحل آن و مداخلات مربوطه پرداخته ‌شد. نهایتاً یک ساختمان اداری متداول در اصفهان با هدف بهسازی عمیق، ممیزی انرژی شده و توسط اپن استودیو و انرژی پلاس شبیه سازی می‌شود. پس از کالیبره شدن، سناریو‌های بهسازی سنجیده ‌شده و با توجه به اهداف بهسازی و رعایت حداقل الزامات پوسته، جزئیات مناسب پیشنهاد ‌شد. این راهکارها با حدود 19 درصد کاهش مصرف انرژی عبارتند از: سایبان ثابت، عایق داخلی، فیلم کم گسیل ، پنجره ی دوم و درب دوم. برای دستیابی به بهسازی عمیق از سلول های خورشیدی استفاده شده است. سرانجام با توجه به مطالعات میدانی و مطالعات کتابخانه‌ای، راهکاری متناسب با ساختمان‌های اقلیم گرم و خشک ایران پیشنهاد ‌شده است. روش مورد استفاده در پژوهش از نوع توصیفی- تحلیلی است.

  کلمات کلیدی: بهسازی انرژی، عایق حرارتی، ساختمان موجود، بهسازی پوسته ساختمان

   

  دانلود فهرست مطالب

  دانلود منابع مورد استفاده

   

  برای دریافت فایل تمام متن پایان نامه، با ما تماس بگیرید.

   

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما ابتدا باید وارد شوید.