بررسی عوامل موثر بر طول دوره گذر فصلی در ساختمان های مسکونی

انجمن ها معماری و انرژی پایانامه های حوزه معماری و انرژی دانشگاه هنر تهران بررسی عوامل موثر بر طول دوره گذر فصلی در ساختمان های مسکونی

 • این موضوع خالی است.
در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #4444
  mortezamorteza
  مدیر کل
  @morteza

  بررسی عوامل موثر بر طول دوره گذر فصلی در ساختمان های مسکونی

  Studying factors affecting the duration of seasonal transition period in residential buildings

  عنوان بخش عملی:

  ساخت دستگاه کالریمتر (گرماسنج) برای اندازه گیری تغییرات انتقال حرارت جداره های مختلف ساختمانی

  Manufacturing the calorimetry Chamber for determining changes in heat transfer of various wall structures

   

  پدیدآور: سینا معماریان

  استاد راهنمای : دکتر ریما فیاض

  استاد راهنمای بخش عملی: دکتر بهروز محمد کاری

  استاد مشاور: دکتر سمیه اسدی

  دانشگاه هنر تهران، 1394

  چکیده:
  محدودیت منابع سوخت های فسیلی و افزایش مصرف انرژی از نگرانی های پیش روی جوامع امروزی است. از آنجا که بخش قابل توجه ی از مصرف انرژی کشور در سفاختمان های مسکونی برای فراهم آوردن آسایش حرارتی مصرف می شود، تا کنون تلاش های زیادی برای بهبود شرایط آسایش فضای داخل با مصرف انرژی کمتر انجام شده است. تاثیر جرم حرارتی در کاهش مصرف انرژی ساختمان و افزایش آسایش حرارتی از موضوعات مورد بررسی در این خصوص است.
  این تحقیق با محدود کردن مطالعه رفتاری در بازهی زمانی دوره ی گذر فصلی در ساختمان های مسکونی در اقلیم تهران سعی در کاهش مشکلات موجود در این دوره و افزایش حداکثر کاهش مصرف انرژی و عدم وابستگی به تاسیسات مکانیکی جهت کاهش استهلاک تاسیسات را دارد. در این راستا با ساخت دستگاه کالریمتر و آزمایش ماده تغییرفازدهنده (PCM) در مرکز تحقیقفات راه، مسکن و شهرسازی ابتدا به اعتبارسنجی مدل PCM در نرمافزار انرژی پلاس پرداخته و سپس به بررسی تاثیر مواد تغییرفازدهنده (PCM) و جرم حرارتی متداول در ساختمان های مسکونی و میزان تاثیر آن بر دوره گذر فصلی پرداخته ایم.
  با توجه به نتایج به دست آمده مواد تغییرفازدهنده (PCM) با دمای ذوب، ˚C 29 سبب کاهش 15 % مصرف انرژی سالیانه و افزایش 20% طول دوره گذر فصلی نسبت به کل سال با میزان نرخ تهویه طبیعی ach 5 می شود، با توجه به جزئیات ارائه شده برای مواد تغییرفازدهنده ایده آل، نوع ثابت 21.29 باعث کاهش مصرف 8% و افزایش دوره 8% نسبت به 29 PCM می گردد. جزئیات جدار (4) با جرم سطحی kg/m2 249 بهترین جدار با کاهش 17 % مصرف انرژی نسبت به جدار(2) با جرم سطحی موثر kg/m2 9 در محدوده ترخ تهویه ach 5 در طول سال است و افزایش دوره 22% همراه است.

  کلمات کلیدی: دوره گذر فصلی، جرم حرارتی، مواد تغییر فاز دهنده (PCM)، تهویه طبیعی، دستگاه کالیمتر

   

  دانلود فهرست مطالب

  دانلود منابع مورد استفاده

   

  برای دریافت فایل تمام متن پایان نامه، با ما تماس بگیرید.

   

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما ابتدا باید وارد شوید.