logo-mini

به منظور بررسی تاثیر شرایط آب و هوایی بر طراحی معماری و ارائه توصیه هایی برای هماهنگ  سازی ساختمان با محیط طبیعی و صرفه جویی در مصرف انرژی از  نرم افزارهای تحلیل فایل های اقلیمی مانند کلایمت کانسالتنت استفاده می کنیم. این نرم افزار اطلاعات آب وهوایی مورد نیاز را دریافت می کند و پس از ارائه نمودار های آب و هوایی و تحلیل شرایط محیطی، توصیه های معماری را برای هماهنگ سازی ساختمان با این شرایط اقلیمی ارائه می کند.  در ادامه تعدادی از خروجی های این نرم افزار را مشاهده می کنید. برای دانلود تحلیل های اقلیمی و راهکارهای معماری شهر های ایران به بخش کتابخانه سایت مراجعه کنید

برای مشاهده فیلم نحوه تجزیه و تحلیل داده ها و نمودار های اقلیمی اینجا کلیک کنید

 برنامه های مدل سازی و شبیه سازی انرژی معمولا محاسبات را به صورت ساعتی برای تعیین شرایط داخلی ساختمان انجام می دهند و اولین قدم در این پروسه استفاده از داده های آب و هوایی معتبر می باشد. این داده های اقلیمی نباید به صورت میانگین در سال یا فقط برای قسمتی از سال باشد بلکه باید روزانه و در تمام ساعات سال مشخص باشد. نوع فایل های مورد استفاده در نرم افزار های مختلف متفاوت است در زیر به تعدادی از فرمت های آب و هوایی مورد استفاده در نرم افزار های تحلیل انرژی اشاره می کنیم :

  • EPW
  • TMY
  • Clm
  • STAT
  • WEA
  • RAIN

در بخش کتابخانه سایت فایل های آب و هوایی شهر های ایران  با فرمت های مختلف  برای دانلود قرار داده شده است.

نرم افزارهای شبیه ساز و دیگر نرم افزارهای رایانه ای به صورت هم زمان یاری دهنده ی طراحان برای اتخاذ راهکارهای مناسب تر در فرآیند طراحی هستند.اما مهم ترین پرسشی که پیرامون به کارگیری این گونه ابزارها به ذهن خطور می کند، میزان اعتبار و دقت نتایج آن ها است. با توجه به ماهیت رشته معماری به نظر می رسد انچه سبب می شود معماران به ندرت، فن آوری شبیه سازی را در فرآیند طراحی به خدمت گیرند می توان به پیچیدگی استفاده برای کاربر و نیاز به مهارت و دانش کاربردی و تخصصی زیاد نام برد.لذا از مهم ترین قابلیت های که نرم افزار شبیه سازی انرژی باید دارا باشد، سادگی کاربرد آن است.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توان این مقاله استفاده کرد.

 

سوالات متداول در خصوص نرم افزارهای شبیه سازی انرژی
به هنگام اجرای هانی بی و لیدی باگ در گرس هاپر با اخطار عدم نصب کامپونت پایتون برخورد میکنیم

این اخطار زمانی که شما فایل پایتون را نصب نکرده باشید یا به صورت درست نصب نشده باشد برخورد میکنید .

برای حل این اخطار باید راینو و گرس هاپر را بسته و فرایند زیر را طی کنید:

gh python>کلیک راست >properties>unblock در گوشه سمت راست پایین را کلیک کنید.

سپس فایل پایتون را روی محیط کنوس گرس هاپر رها کنید.

دانلود فایل ghpython